Patríte k tým ľudom, čo sa na cvičenie tešia a neodkladajú ho? Alebo pri rozmýšľaní o tom, či ísť dnes cvičiť, (alebo vôbec začať cvičiť) zvíťazí lenivosť a rozhodnete sa to odložiť na inokedy?
Ak patríte k tej druhej skupine, pripravili sme pre Vás zopár psychologických tipov ako sa "do toho dostať" :
1. Začať okamžite.
S cvičením je to u mnohých ako so všetkým v živote. Ak nezačneš tu a teraz, väčšinou z toho nič nie je. Odkladanie o 1 deň je ešte v poriadku, ale ak sa Vám behá v hlave neskorší termín (od budúceho mesiaca a podobne) tak z toho obvykle nič nie je.
2. Neberte cvičenie ako nutné zlo.
Z pohľadu motivácie do cvičenia je problém v tom, že mnoho ľudí si cvičenie (či už to je beh, alebo fitko) zafixovali ako nutné zlo, alebo povinnosť, ktorú nechcete, najradšej by chceli až cieľ - konečný výsledok (ideálnu postavu) To je ale samozrejme zlý prístup. Samozrejme, že z výsledkov sa treba tešiť a ciele (krátkodobé aj dlhodobé treba mať vytýčené), ale pokiaľ je tá cesta k Vášmu cieľu len nutné zlo, tak to nie je dobrý prístup a treba si to uvedomiť a pokúsiť sa zmeniť uvažovanie.
3. Myslite na tréning ako na miesto kde sa odreagujete od problémov.
Nadväzujeme na bod 2, namiesto toho aby ste brali tréning ako nutné zlo, predstavujte si to ako čas, kedy "vypustíte paru" zabudnete na problémy odreagujete sa. Cvičenie odbúrava stres, zvyšuje množstvo neurotransmiterov - dopamín, serotonín a endorfíny, ktoré Vás podporujú a povzbudzujú náladu. Takže je na čo sa tešiť.
4. Určenie si krátkodobého aj dlhodobého cieľa.
Dlhodobým mám na mysli horizont približne 6 mesiacov až 1 rok. Cieľ by mal byť reálny, aby sa dal dosiahnuť a zároveň dosť "náročný" , aby sa stal pre Vás samých výzvou. Mať dlhodobý cieľ je základ, ale často je tento cieľ ďaleko a to býva dôvod, prečo mnohým to počiatočné nadšenie vyprchá. Preto je dobré si dlhodobý cieľ rozložiť na "drobné". Menšie časové úseky v ktorých si vytýčite krátke ciele tak, aby sedeli do Vášho dlhodobého. Stanoviť si deadline. Napríklad: Tento mesiac schudnúť 3 kg tuku. Ak tieto menšie úseky pôjdu podľa plánu, budú to malé víťazstvá, ktoré poslúžia ako motivácia dokončiť dlhodobý plán.
5. Využite silu zvyku.
Z rutinne opakovaných činností, ktoré vykonávame každý deň sa ľahko stane zvyk. Niektorým zvykom sa nevieme vyhnúť, ani keď chceme a opakujeme ich každý deň. Takže ak sa človeku podarí urobiť si z cvičenia takýto „zafixovaný zvyk“ tak je na dobrej ceste. Najlepší spôsob ako si tréning zafixovať do „zvykovej slučky“ je tréning takmer každý deň. Samozrejme, že nie s takou intenzitou, aby ste sa pretrénovali, môžete striedať silové tréningy s kondičnými, alebo slabšie a náročnejšie tréningy. Dôležité je to denné rutinné opakovanie, ktoré dáva väčšiu šancu tomu, aby sa cvičenie stalo vaším dlhodobým zvykom.
6. Vychutnávajte si pocit po cvičení.
V priebehu času sa motivácia stane vnútornou, pretože mozog začína asociovať a spájať „pot a námahu“ s nárastom endorfínov, ktoré sú zodpovedné za dobrú náladu a dobrý svieži pocit po cvičení. Samotný tréning sa stane odmenou.
Bonusový tip : Pridaj doplnky výživy.
Lepšia regenerácia, dostatok bielkovín pre rast a spevnenie svalov ti pomôžu k rýchlejšiemu pokroku a tím aj motivujú k pravidelnému cvičeniu: z našej ponuky vyberáme:
7. Zadefinovať si prekážku, ktorá Vám bráni v pravidelnosti tréningu a vypracovali plán ako túto prekážku obísť.
Ak máte prekážku, ktorá Vám bráni, porozmýšľajte nad tým, aké sú varianty, aby sa prekážka dala obísť. Napríklad: Cítite sa napríklad príliš unavená/ý, aby ste chodili do posilňovne po práci. Vaše možnosti sú: Ranné tréningy, obedné tréningy počas obedu v práci, ísť trénovať počas cesty domov z práce bez toho aby ste sa zastavili najprv doma. Máte niečo s ramenom? Môžete začať behávať, cvičiť iba nohy, bicyklovať. Alternatívy sú vždy. Treba si ich premyslieť a jednu si proste zvoliť.
8. Obklopte sa ľuďmi, ktorý majú podobné záľuby a podporujú Vás.
Mnohokrát to čo Vás inšpiruje vstať a začať sa pohybovať, je silná, podporná komunita. Prípadne rivalita v partii o to kto bude lepší, ktorá Vám pomáha vzájomne.