- Ako je to s lokálnou stratou tuku iba jednej partie?
- Má pozitívny efekt na lokálne chudnutie zabalenie problematickej partie do "termoelastického pásu"?
Chudnutie iba na určitých miestach trápi mnoho žien, (načastejšie boky, stehná) ale aj mužov (najčastejšie brucho). Veľa krát skromne hovoria, že im stačí schudnúť z tejto partie inak sú spokojný. Toto želanie však nieje príliš skromné, pretože s tým chudnutím iba v určitej časti je to o dosť komplikovanejšie. Je pravda, že do určitej miery sa to dá. Avšak treba si uvedomiť, že počas cvičenia určitej partie sval ako zdroj energie používa primárne glukózu z glykogénových zásob. A taktiež krvný cukor, ktorého zásoby sú v pečeni a vo svalovom glykogéne) (1)
Zdroj energie v pracujúcom svale:
(1) Obrázok nám ukazuje kedy sa ako zdroj energie začína oxidovať tuk.
Druhý vec je, že metabolizmus tuku (oxidácia mastných kyselín) neprebieha len na určitom mieste. V rámci udržiavania rovnováhy, medzi syntézou a odburávaním mastných kyselín používa telo určité mechanizmy, ktoré prebiehavajú v celom tele. Počas kalorického deficitu sú odbúravané tukové bunky z celého tela naraz. A počas kalorického nadbytku dochádza k syntéze mastných kyselín, a teda cvičenie danej partie nepomáha a ukladá sa další tuk. (2)
Je teda cvičenie určitej partie zbytočné ?
Cvičenie problematickej partie určite nieje zbytočné, už len z toho dôvodu, že partia vyzerá opticky pevnejšia ak sval spevnie. Mnoho krát majú najmä ženy obavy z toho, že danú partiu cvičením naopak zväčšia. Avšak pokiaľ budete dodržiavať kalorický deficit, tak výrazného nárastu svalovej hmoty sa tiež nemusíte obávať. Dôležité je, aby nešlo len o domnelý kalorický deficit, ale striktnejší prístup k počítaniu kalórií. ( O tom ako si jednoducho môžete spočítať svoj príjem a výdaj sa dočítate aj na našom blogu: POČÍTANIE KALÓRIÍ - JEDINÝ ROZUMNÝ PRÍSTUP K REDUKCII TUKU )
Niektoré ďalšie štúdie, ktoré pracovali na výskume toho, do akej miery je možná lokálna strata tuku pri cvičení danej partie, došli k záveru, že na 100g tukového tkaniva priliehajúcemu ku svalu, ktorý sa precvičoval, sa zmobilizovalo zhruba 0,6mg až 2,1mg navyše. (3) Reč je o miligramoch. Teda malý efekt, ktorý je spôsobený lepším prekrvením danej oblasti. Avšak tento efekt je zanedbateľný.
Má pozitívny efekt na lokálne chudnutie zabalenie problematickej partie do "termoelastického pásu"?
Určite ste sa s tým už stretli, zoštíhľujúce termo pásy na chudnutie z neoprénu, alebo iného (často plastového) materiálu, ktorý neprepúšťa vzduch. Bez pochýb sa pod týmto zábalom Vaša koža spotí, ale efekt na chudnutie (okrem miernej straty tekutín) nedosiahnete žiadny. Dokonca ho ešte spomalíte.
Ako to teda funguje, že zahriatím určitej partie lokálne chudnutie neurýchlim, ale dokonca ho spomalím?
Spaľovanie tuku znamená toto:
Tuk → kalória → energia → energetický športový výkon.
Jeden gram tuku (či už to tuk z nášho tukového tkaniva, alebo tuk v potrave, ktorú sa chystáme skonzumovať) obsahuje 9 Kcal. Tuk je "zásobáreň energie". Kalória predstavuje jednotku energie. Jej presná definícia je: Kalória (značka cal) je energia, ktorú je potrebné dodať 1 gramu vody na zvýšenie jeho teploty o 1 °C (4) My pracujeme s Kcal ( čo sú kilokalórie ) a teda 1 Kcal predstavuje energiu potrebnú na zvýšenie 1000 g vody o jeden stupeň. Energiu, ktorú telo spotrebúva na tréning však nieje iba tepelná, ale pomocou biochemických reakcií telo získava energiu pre svalové kontrakcie a teda mechanickú energiu (pohyb). Tento pohyb predstavuje športový výkon.
Ak teplo dodáme z prostredia, telo nepotrebuje tvoriť energiu potrebnú na zohriatie. V chladnom prostredí je energeticky náročnejšie trénovať. Energeticky náročnejšie znamená brať viac energie uloženej v tkanivách.
Takže jediným mechanizmom ako môže pomôcť obalenie partie je, strata tekutín spôsobená potením. Avšak tu platí rovnako ako bolo spomenuté vyššie, že lokálne sa ani dehydrovať nedá. Odvodňuje sa celé telo, alebo nič. Predstava, že dehydrujem len stehná alebo brucho je nezmysel. Preto tieto pomôcky môžu priniesť len placebo efekt.
Zdroje:
(1) https://www.fsport.uniba.sk/fileadmin/ftvs/k_sk/fyziologia/FTCsknove.pdf
(2) https://www.wikiskripta.eu/w/Metabolizmus_lipidov
(3) https://www.physiology.org/doi/full/10.1152/ajpendo.00215.2006
(4)https://sk.wikipedia.org/wiki/Kal%C3%B3ria