Vitamín D. Čomu môže pomôcť suplementácia týmto vitamínom? ako ho správne dávkovať ?

vitamin D pr16.11 

 
Vitamín D je vitamín rozpustný v tukoch. Telo vyrába vitamín D z cholesterolu procesom vyvolaným pôsobením slnečných ultrafialových lúčov B v pokožke. Avšak nedostatok vitamínu D postihuje takmer 50% populácie na celom svete. (1. Na slovensku robená štúdia ukázala nedostatok vitamínu D u 41% (2.)  Tento vitamín existuje v dvoch formách D2 a D3. U človeka sa pomocou UV žiarenia dopadajúceho na pokožku syntetizuje vitamín D3, preto je D3  tá najprirodzenejšia forma tohoto vitamínu. Ľudia nevytvárajú vitamín D2 a väčšina rýb, ako sú losos, makrela ,obsahuje vitamín D3 (1.)  Príjem vitamínu D z potravy predstavuje len 5 až 10 % celkovej priemernej dennej dávky. (3.) Preto jeho užívanie v doplnkoch výživy nemusí byť rozhodne na škodu.

tvortba vitaminu d v tele obr.

 

Klinické výhody vitamínu D

1. Posilňuje imunitný systém. ( v súčasnosti sa jeho pravidelné užívanie odporúča aj v súvislosti s ochorením na nový koronavírus, pre jeho schopnosť zmierniť priebeh ochorenia ( 4. 5. ) U pacientov s COVID-19, ktorí mali adekvátnu hladinu vitamínu D, bolo o 51,5 percent nižšie riziko úmrtia na túto chorobu a výrazne znížené riziko komplikácií. (4.)Taktiež zvyšuje odolnosť voči iným druhom vírusových ochorení napríklad chrípke typu A. (6.)

2. Pôsobí preventívne proti rakovineVitamín D reguluje množenie buniek, zastavuje rast nových krvných ciev a má výrazné protizápalové účinky.V  štúdii Health Professionals Follow-up Study (HPFS) bolo u osôb s vysokými koncentráciami vitamínu D polovičná pravdepodobnosť diagnostikovania rakoviny hrubého čreva ako u osôb s nízkymi koncentráciami. (1.) 

3. Pomáha pri vstrebávaní vápnika a fosforu z čreva, čo má priamy vplyv aj na svalovú hmotu, kosti a zuby. Môže priaznivo ovplyvňovať niektoré bolesti svalov, kostí, chronickú únavu a osteoporózu. 

4. Prevencia pred ochorením srdca a hypertenziou. Niekoľko štúdií poskytuje dôkazy o tom, že ochranný účinok vitamínu D na srdce by mohol byť prostredníctvom systému hormónov renín-angiotenzín, potlačenia zápalu alebo priamym účinkom na bunky srdca a steny krvných ciev. (1. 7. ) Taktiež zvýšenie systolického krvného tlaku súvisiace s vekom bolo preukázané významne nižšie u jedincov s dostatkom vitamínu D (1.)

5. Obezita. Nízke koncentrácie cirkulujúceho vitamínu D sú bežné pri obezite a môžu predstavovať potenciálny mechanizmus vysvetľujúci zvýšené riziko určitých druhov rakoviny a kardiovaskulárnych chorôb.

6. Prevencia zlej nálady a depresii. Nedostatok vitamínu D by tiež mohol spôsobiť, že sa budete cítiť malátni, bez chuti do ničoho a depresívni. Podľa Americkej akadémie rodinných lekárov môže mať 10 - 20 percent ľudí miernu depresívnu poruchu nazývanú Sezónna afektívna porucha (SAD).  Tento pocit celkovej únavy, ťažkosti prípadne nespavosti sprevádzaný priberaním je najčastejšie diagnostikovaný v zimných mesiacoch. (8. 9.)

7. Prevencia zlomenín pri bežných úrazoch.  Vitamín D pomáha telu vstrebávať vápnik a hrá úlohu v zdraví a pevnosti kostí.

8. Zlepšenie regenerácie svalov. Štúdie poukazujú aj na vplyv vitamínu D na kostrové svalstvo. Štúdia z Liverpoolskej univerzity Johna Mooresa zistila, že šesť týždňov suplementácie 4 000 IU vitamínu D denne zlepšilo regeneráciu svalov v dňoch po náročnom tréningu. [ 9.] Ak trénujete tvrdo, najmä ak máte sklon k zraneniam pri preťažení svalov, určite stojí za zváženie užitie doplnkového vitamínu D, ktorý vám pomôže maximalizovať zotavenie a zníži pravdepodobnosť úrazu.

Obsah vitamínu D v potrave

Medzi jedlá bohaté na vitamín D patria vaječné žĺtky, ryby, (hlavne rybí tuk) hovädzia pečeň, mlieko a pomarančový džús. Avšak nie je pravdepodobné, že obsah vitamínu D dostupného v potravinách, uspokojí potreby denného príjmu iba prostredníctvom potravín. Príjem vitamínu D z potravy obvykle predstavuje len 5 až 10 % celkovej priemernej dennej dávky. (3.) Preto jeho užívanie v doplnkoch výživy nemusí byť rozhodne na škodu.

Koľko vitamínu D by bolo vhodné doplniť? Ako dávkovať?

Ideálny odporúčaný príjem pre dospelého človeka je 400 až 1000 IU denne. Ak nestrávite veľa času vonku na slnku, alebo nejedávate veľa rýb s vysokým obsahom tuku, sú doplnky najlepším spôsobom, ako zabezpečiť, aby ste prijali 800 až 1 000 IU denne. (Vyššie dávky môžu byť predpísané, ak vám bol diagnostikovaný nedostatok vitamínu D.) Väčšina multivitamínov obsahuje iba 400 IU. Neberte si však viac naraz, pretože konzumácia viacnásobných dávok ďalších vitamínov a minerálov môže byť nebezpečné (napríklad príliš veľa vitamínu A ako retinol môže spôsobiť vypadávanie vlasov , hnačky, problémy s kosťami, pravdepodobne kvôli nepriaznivej interakcia s vitamínom D) (10.) 

Existujú Nejaké Vedľajšie Účinky? Čo Sa Stane, Ak Užijete Príliš Veľa?

Predpokladá sa, že horná hranica bezpečnej suplementácie vitamínom D je okolo 10 000 IU denne a je oveľa bežnejšie nedostatok ako predávkovanie. [9.] Napriek tomu si dávajte pozor na varovné signály, ak užívate doplnky vitamínu D. Medzi vedľajšie účinky toxicity vitamínu D patrí slabosť, letargia, bolesti hlavy a nevoľnosť. Ak si myslíte, že máte nedostatok vitamínu D a uvažujete o suplementácii, alebo ak si myslíte, že užijete príliš veľa, poraďte sa so svojím lekárom. (9.)

Ako a kedy správne užívať vitamín D

Pretože vitamín je D je rozpustný v tukoch je dobré ho užívať po jedle s určitým obsahom tuku. Zaručuje to jeho lepšiu vstrebatelnosť. 

tablety, kapsule alebo kvapky? 

Vitamín D sa môže užívať v niekoľkých rôznych formách, vrátane perorálnych kvapiek a tabliet alebo softgelových kapsúl. Podľa štúdie z roku 2014 sú všetky rovnako účinné za predpokladu, že obsahujú verziu vitamínu D-3. (9. 11. )

Aký je rozdiel v označovaní I.U a mcg 

IU je medzinárodná jednotka predstavuje 0,025 mcg  / 1 IU = 0.025 mcg   / 1000 IU = 25 mcg / "mcg" sa niekedy označuje aj ako  "μg" 

Kde kúpiť ?  

Kvalitný vitamín D3 dostanete kúpiť na našom eshope v odkaze tu:

d vitamin

 


Zdroje:

1.  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3356951/

2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28127966/

3. https://primar.sme.sk/c/20818081/ako-ziskat-co-najviac-vitaminu-d-a-neublizit-si.html

4. https://www.healthline.com/health-news/new-study-found-80-percent-of-covid-19-patients-were-vitamin-d-deficient

5. https://www.sciencedaily.com/releases/2020/05/200507131012.htm

6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3356951/#ref99

7. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18180395/

8. https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMra070553

9. https://www.bodybuilding.com/content/your-expert-guide-to-vitamin-d.html

10. https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/time-for-more-vitamin-d

11. https://asbmr.onlinelibrary.wiley.com/doi/pdf/10.1359/jbmr.07s221